Perepuu sõba

Läbi müüdud
Läbi müüdud
Suurus 70x200

100% puuvill

Lääne-Eesti sõba loob kauniks perepuu motiiv, mis tähistab põliste kommete kohaselt pere õnne ja soovide täitumisest. Need on lood ja mustrid, millega pühitsevad  Ellu sallid meie ühise kodu - Eesti Vabariik 100, auväärset pidupäeva.

Lääne-Eesti sõba on leidnud oma väe ja ilu Läänemaal armastatud perepuu motiivist. Olles selle kandi pulmatekkidel enim levinud kaunistus, tikiti seda piirkonniti erienavlt. Läänemal olla kasutatud naastpõime tehnikat ning puu olevat kujutatud pigem tõetruult ja lihtsasti äratuntavalt. Muhu saarel olid 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses valmistatud pulmatekid hoopiski ristpistes ning tikandid külluslikult väljendusrikkad, tundudes lausa muinasjutuna.

Muhu saare abiellu astujad tikkisid vaipadesse puu sarnaseid motiive, mis olid ilmestatud küll erivärviliste lehekeste, laulvate lindude, lopsakate õite kui mahlakate puuviljadega. Nii loodeti pere õnne leida ja kõikide heade soovide teostumist. Toonaste käsitöömeistrite lemmikute hulka kuulusid suuresti just taimedega ilmestatud mustrikirjad, küll peeti lugu ka geomeetrilisest joonest. Puumotiivi võib pidada paljuski lilltikandi eellaseks. Unistuste täitumisele anti hoogu juurde, lisades perepuu ladvaehteks Eesti rahvusmustritele iseloomulikku kaheksakandit ehk männamotiivi.

Olgu perepuu motiiviga kootud sõba meile kõigile kauniks kingituseks ja tähiseks, mis tuletab meelde, kui tähtsal ajal me elame ning kui oluline on oma maad kaitsta ja kinkida üksteisele õnne.